Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Çocuk Şube Müdürlüğümüzden Ailelere Tavsiyeler
ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
        Hepimizin ortak amacı çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı yetişmesidir. Bunda anne-babaların tutumlarının etkisinin büyük olduğu gerçeği yadsınamaz. Anne-babaların çocuklarına yönelik tutumlarının sağlıklı olması, büyük ölçüde onların kendi içlerinde barışık, dengeli, huzurlu ve birbirlerine karşı sevgi ve saygılı olmalarına bağlıdır.
Bu amaçla İlimizde faaliyetini sürdüren Çocuk Şube Müdürlüğümüz;
*Suç Önleme Büro Amirliği
*Kayıp Çocuklar Büro Amirliği
*Adli İşlemler Büro Amirliği
*Sosyal Hizmet Büro Amirlikleri hizmet vermektedir.
AİLE OLARAK ŞU HUSUSLARI BİLMELİSİNİZ...
 
Çocuğunuzun, arkadaşları ve aileleri hakkında bilgi sahibi olun.
 
İyi seçilmiş bir arkadaş çevresi olmasına özen gösterin.
 
Arkadaşları ve ailelerinin adresleri ve ev telefonlarını mutlaka öğrenin.
 
Okul döneminde çocuğunuzun gidiş - dönüş saatlerini takip edin ve kullandığı yol güzergahını bilin.
 
Çocuklarınıza, internet üzerinde kendileri ve aile bireyleri hakkında kimlik numarası veya kredi kartı gibi bilgileri paylaşmamalarını öğütleyin.
 
Çocuklarınıza değer verin, başarılı oldukları işlerde ödüllendirin.
 
Ortak Problemlerini birlikte çözün ve çocuklarınızı dinleyin
 
Önemli olan kardeşine veya arkadaşlarına kıyasla ne kadar başarılı olduğu değil, kendi yapabileceklerine kıyasla, ne kadar başarılı olduğudur.

 
GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMINA YÖNELİK AİLELERE BAZI TAVSİYELERİMİZ
 
Her şeyden önce çocuğunuzla iyi bir iletişim içinde olunuz. Çocuğunuzun arkadaşları, zevkleri, sevdikleri ve sevmedikleri konular hakkında bilgi sahibi olunuz. Çocuğunuza her konuyu sizinle paylaşabileçeği güvenini veriniz. Sizin yetersiz kaldığınız konularda uzmanlardan yardım alınız.
 
Çocuğunuzun internete girdiği bilgisayarın çocuğun odasında olmamasına evinizin ortak kullanım alanı içinde olmasına dikkat ediniz. Çocuğunuzun internette kalma süresine ve bilgisayar kullanma süresine mutlaka kısıtlama getiriniz.
 
Her konuda olduğu gibi bu konuda da çocuklarınıza iyi bir örnek olunuz. Bilinçli ve güvenli internet kullanım kurallarını öğretiniz ve uygulayınız.
 
Çocuğunuzla ve okul öğretmenleriyle birlikte çocuğunuzun yaşına uygun ve güvenli olan internet sitelerinin adreslerini belirleyiniz. Belirlediğiniz sitelerin adreslerini bilgisayarınızın sık kullanılanlar bölümüne kaydediniz. Böylece bu sitelere giriş işlemleri daha kolay olaçaktır.
 
İnternette mümkünse çocuğunuz ile birlikte geziniz.
 
Çocuğunuzun internet kullanımını sık sık denetleyiniz. Hangi sitelere girdiği hangi sohbet ortamlarında bulunduğu konusunda fikir sahibi olunuz. Mümkünse sohbet ortamındaki arkadaşlarını tanımaya çalışınız.
 
Gerekli güvenlik ve filtreleme programları edininiz.
 
Çocuğunuza sizin izniniz olmaksızın kişisel bilgileri kimseye vermemesi gerektiğini öğretiniz.
 
Çocuğunuza internet ortamında yeni tanışılan kişiler her zaman kendileri ile ilgili doğru bilgiler vermeyebileceği, kimlikleri ve yaşlarıyla ilgili yanıltıcı bilgiler verebileceği gerçeğini anlatınız.
 
İnternet sohbetlerinde onların yapmamaları gereken yada onları rahatsız eden bir davranısta bulunmalarını isteyenler olduğu takdirde , sohbet bırakarak hemen size haber vermesini ve olayı anlatmasını isteyiniz. Çocuğunuzun size güvenmesini sağlayınız. Çocuğu kırmayınız, korkutmayınız. Çocuğunuza her konuda destek
vereceğinizi hissettiriniz.
 
Günlük hayatta olduğu gibi, internette de kötü ve kaba kelimeler kullanmamalarını, kibar ve güzel bir dil kullanmalarını isteyiniz.
GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMINA YÖNELİK OLARAK ÇOCUKLARA YÖNELİK BAZI ÖNERİLERİMİZ
 
Bilgisayar önünde uzun süreli hareketsiz kalmayın, kambur oturmayın; sırtınızı destekleyecek bir sandalye veya oturma alanı seçin. Işıksız ortamda bilgisayar kullanmayın
 
İnternette mümkünse aileniz ile birlikte geziniz. Eğer aileniz müsait değilse, sadece ailenizin ve okul öğretmenlerinizin onayladığı siteleri ziyaret edin.
 
Ziyaret ettiğiniz sitenin güvenlikle ilgili sorularını dikkatlice okuyun, sitenin sizden istenilen bilgileri ne amaçla istediğini öğrenin ve ailenize danışarak sizden istenilen bilgileri verin. Ailenizin onayı olmaksızın resminizi, adresinizi, telefon numaranızı, okuduğunuz okulun adını vermeyiniz.
 
İnternet ortamında sohbetlerde sizi rahatsız eden görüntü, ses ve yazılar yer alırsa hemen bulunduğunuz internet ortamından çıkın ve ailenize haber veriniz.
 
İnternet ortamında yeni tanıştığınız kişiler her zaman sizin yaşınızda olmayabilir. Kimlikleri ve yaşlarıyla ilgili bilgide sizi yanıltabilirler. İlk defa karşılaştığınız yeni mesaj ve kişileri mutlaka ailenize gösteriniz.
 
İnternet sohbetlerinde biri sizden yapmanız gereken ya da sizi rahatsız eden bir davranışta bulunmanızı isterse, sohbeti bırakıp hemen ailenize haber verin ve olayı anlatın. Ailenize güvenin ve kızacaklarını düşünerek korkmayın. Onlar size destek olaçaklardır.
 
İnternet sitelerinden bilgisayarınıza yükleyeceğiniz veya indireceğiniz proğramlar ve içerikleri hakkında ailenize haber verin, lütfen onların izni olmaksızın bu işlemleri yapmayın.
 
İnternet ve bilgisayar evinizde ya da okulunuzda yoksa ve interneti başka bir yerde kullanıyorsanız bu yerin neresi olduğu hakkında ailenize bilgi veriniz.
 
 
  • İçişleri Bakanlığı
  • T.C. Sinop Valiliği
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • Suç Önleme Sempozyumu