Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
İletişim Yoluyla Dolandırıcılık
10.04.2019  
İletişim Yoluyla Dolandırıcılık
 
Telefon/iletişim yoluyla dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşlarımızın son derece dikkatli ve duyarlı bulunmaları gerekmektedir.
Telefon/iletişim yoluyla dolandırıcılık  olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmakta ve  vatandaşlarımızdan para ve ziynet eşyası talep etmektedirler.
Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara;
Ø  Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı,
Ø  Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı,
Ø  Bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, 
Ø  Hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı,
Ø  Şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı,  
Ø  İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği,
Ø  Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği,
Ø  Operasyon bitimi parayı iade edecekleri, gibi çeşitli şekillerde vatandaşlarımızı dolandırmaya çalışmaktadırlar.
Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar vatandaşlarımızdan, sağlık veya hayat sigortası yenilenmesi için para yatırılmasını talep edebilmekte yada vatandaşlarımızın sağlık sigortası yaptırmayı sesli onay iye kabul ettiğini , belli bir miktar borcu olduğunu, ödenmezse yasal işlem başlatılacağını söyleyerek vatandaşlarımızdan para talebinde bulunmaktadırlar.
  Kendisini  polis, savcı, asker olarak tanıtıp, para veya altın isteyenlere karşı kesinlikle itibar etmeyin, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın, ziynet eşyası bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın. Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara kesinlikle itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Unutmayın polis, asker ve savcı vatandaşlarımızdan asla para talep etmez.
Vatandaşlarımızın olumsuz bir durumla karşılaşılmaları halinde vakit kaybetmeksizin 155 POLİS İMDAT hattını aramaları, en yakın emniyet birimine veya Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat etmeleri gerekmektedir.
 
      Kamuoyuna saygıyla duyurulur.                                          
                                                                               SİNOP İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ 
 
 
  • İçişleri Bakanlığı
  • T.C. Sinop Valiliği
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • Suç Önleme Sempozyumu